ERASMUS+KA229 Help me!

Poveznica na stranice Projekta : https://ssmb-arhiva.com/726/erasmus-ka229-help-me

Rezultati projekta Erasmus+ Help me:

 Knjiga- putovanje kroz projekt

  1. Knjiga sadrži sve dokumente, analize, službena izvješća, primjere najbolje prakse itd. nastale tijekom provedbe projekta.

https://www.canva.com/design/DAFtH6hEJMI/530inHU4LxU2BXBhrYtpyg/view?utm_content=DAFtH6hEJMI&utm_campaign=share_your_design&utm_medium=link&utm_source=shareyourdesignpanel

  1. 2. Projektni časopis

Sadrži fotografije, videozapise, komentare i poruke koje su izradili studenti tijekom provedbe projekta (LTTA).

https://drive.google.com/file/d/1tplqYRPdHDngqoYw4ciKAMZA2b4m2pR3/view

  1. Sigurniji svijet: Naša zajednička odgovornost – jeste li spremni? Znajte što učiniti na vrijeme!

Kratka knjiga o stručnom dijelu projekta  sadrži uvodni članak BBC-ja o klimatskim promjenama i njihovim učincima na naš planet, rječnik pojmova povezanih s prirodnim katastrofama na engleskom i  partnerskim jezicima koji su izradili učenici sudionici projekta, planove lekcija koje su izradili učenici i nastavnici sudionici projekta te poveznice na igre i vodič za preživljavanje koji su izradili učenici.

https://www.canva.com/design/DAFtIO9_6r8/4f8fbpguV_nq6TPLMrCIJw/view?utm_content=DAFtIO9_6r8&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

  1. Igrom do učenja

Učenici sudionici projekta osmislili su igre o temama koje su obrađene u nastavnim planovima – prirodne katastrofe, što učiniti u slučaju elementarne nepogode, prva pomoć u hitnim slučajevima.

https://view.genial.ly/640c5e026a05e7001b6352c6/interactive-content-survival-guide-natural-disasters

https://view.genial.ly/647e270b42849600121f71ee/interactive-content-polish-mobility-emergency-teams    

  1. Vodič za preživljavanje

Vodič za preživljavanje praktična je knjižica koju su izradili učenici i namijenjena je mladima. Koristeći se jednostavnim jezikom, knjižica daje definicije glavnih vrsta katastrofa koje su identificirane tijekom provedbe projekta, program obuke za hitne slučajeve (Što učiniti u slučaj katastrofe?), ilustrirani prikaz osnova pružanje prve pomoći, osnove sadržaje paketa za preživljavanje te europske i nacionalne kontakt-brojeve za hitne slučajeve.

 

https://drive.google.com/file/d/1JzJCz9I0eLGLf3tuNYdj60_ayV1yI4s6/view

25.10.2022. Mobilnost učenika SŠMB-a u Rumunjskoj u sklopu ERASMUS +KA2 „Help me!“ U sklopu Erasmus+ KA2 projekta “Help me!“, u Rumunjskoj je od 25. rujna do 1. listopada,  održana druga mobilnost na kojoj je sudjelovalo šestero učenika: Filip Banak, Antonio Martinčić, Matija Sinožić, Nicole Marie Tonelo, Nicole Sinožić, Antonio Licul, u pratnji nastavnika Željka Ernečića i profesora Daniela Mohorovića.
Glavni cilj ”Help me” projekta je osigurati sigurno okruženje u zajednici u kojoj živimo. Naglasak je na podizanju svijesti o toj temi među učenicima, roditeljima, zaposlenicima škole te lokalnoj zajednici općenito.  U sklopu pripremit će se akcijski plan zasnovan na međunarodnim standardima za bolju organizaciju prilikom raznih neočekivanih situacija, koji uključuje obuku, materijale za pripremu, demonstraciju i prvu pomoć. Tema rumunjske mobilnosti bila je oprema za preživljavanje.
Mobilnost je održana od 25. rujna do 1. listopada 2022. u gradu  Măcinu. Domaćin mobilnosti bila  je srednja škola Liceul Teoretic “Gheorghe Munteanu Murgoci”. Na drugoj  mobilnosti sudjelovale su partnerske škole iz Rumunjske, Hrvatske, Italije, Poljske i Turske.

 

Mobilnost učenika SŠMB-a u Poljskoj  u sklopu ERASMUS +KA2 projekta Help me!

U sklopu Erasmus+ KA2 projekta Help me! u Poljskoj  je održana treća mobilnost na kojoj je sudjelovalo šestero učenika: Lucija Gobo (3.d), Lana Stepančić (3.d), Adrian Mandić (4.f), Karlo Strel (4.f), David Vorano (4.f) i Petar Vorano (4.f) u pratnji profesora  Nedeljka Mandića i Ane Paliska.

Mobilnost je održana od 12. do 17. prosinca  2022. u gradu  Wysokie Mazowiecki na sjeveroistoku Poljske. Domaćin mobilnosti bila je srednja škola Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych. Na trećoj  mobilnosti sudjelovale su partnerske škole iz Rumunjske, Hrvatske, Italije, Poljske i Turske.

Glavni cilj Help me projekta jest osigurati sigurno okruženje u zajednici u kojoj živimo. Naglasak je na podizanju svijesti o toj temi među učenicima, roditeljima, zaposlenicima škole te lokalnoj zajednici općenito. Tema treće mobilnosti  bili su planovi evakuacije u hitnim slučajevima (Emergency Movement Plans).

 

Ponedjeljak, 12.12. 2022. 

Svi sudionici  projekta okupili su se u Varšavi. Nakon razgledavanja starog dijela Varšave uslijedio je posjet znanstvenom centru Nikola Kopernik. Učenici su imali priliku isprobati neke od 450 interaktivnih izložaka iz svih znanstvenih područja, a u planetariju je prikazan film o nastanku života na Zemlji. 

 

Utorak, 13.12.2022.

Sudionici mobilnosti okupili su se u gradu Wysokie Mazowiecki. U  srednjoj školi Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych učenici su u prigodnom programu otvaranja mobilnosti izveli ulomak iz „Božićne priče“ Charlesa Dickensa. Uslijedio je obilazak škole i upoznavanje s poljskim obrazovnim sustavom. Organiziran je i posjet gradskom centru civilne zaštite  gdje je predstavljen plan postupanja u hitnim slučajevima.

U poslijepodnevnim satima organizirano je razgledavanje Muzeja Poljskog sela u obližnjem mjestu Ceichanowiec. Nakon povratka u školu  učenici svake partnerske zemlje  predstavili su svoju državu, grad i školu iz koje dolaze.

 

Srijeda, 14.12.2022.

Treći dan mobilnosti u prijepodnevnim satima organiziran je posjet mjestu Tkyocin. Sudionici mobilnosti razgledali su tamošnju sinagogu, katoličku crkvu, lokalni povijesni muzej i dvorac Branicki. Potom je u Bialystoku, regionalnom središtu, posjećen Županijski Centar za krizne situacije gdje je prikazana vježba u slučaju katastrofe. U večernjim satima posjećen je i Božićni sajam.

 

Četvrtak, 15.12.2022.

Učenici iz svake države prikazali su prezentacije na temu mobilnosti. Potom je uslijedio rad u šest skupina (u svakoj skupini bio je barem jedan predstavnik svake države) koje su razrađivale plan evakuacije za zadane hitne slučajeve. U suradnji s lokalnim vatrogascima i policijom održana je i vježba hitne evakuacije iz školske zgrade. U poslijepodnevnim satima predstavljeni su rezultati skupnog rada te je nastavljen rad na izradi projektnog rječnika i magazina koji je započet na prve dvije mobilnosti. U večernjim satima uz dodjelu certifikata održana je i zajednička svečana večera svih sudionika projekta.

 

Petak, 16.12.2022.

U jutarnjim satima predstavljeni su rezultati mobilnosti i ankete provedene među učenicima. Dogovoren je termin četvrte mobilnosti u Turskoj (posljednji tjedan ožujka 2023.).  Uslijedio je povratak u Varšavu, a u subotu 17.12.2022. i povratak u Labin.

Tekst i foto: Nedeljko Mandić i Ana Paliska

 

ERASMUS+ projekt:  Help me, četvrta mobilnost u Turskoj

U sklopu europskog projekta Help me! od 27. ožujka do 31. ožujka  2023. održana je četvrta mobilnost projekta, a domaćin susreta bila je škola Pakmaya Ülkü Hızal Anadolu Lisesi iz Kemalpaşe, Izmir, Turska.  Projekt je financiran sredstvima programa Europske unije Erasmus+ KA2. Na četvrtoj mobilnosti sudjelovale su partnerske škole iz Rumunjske, Hrvatske, Italije, Poljske i Turske. U projektnom susretu sudjelovalo je šestoro učenika Srednje škole Mate Blažine Labin: Robin Gaspari (2.f), Tonia Gudek (2.f), Ivan Mohorović (2.e), Karla Načinović (3.d), Daria Trudnikov (3.d), Doni Žigant (2.e) u pratnji profesorica Karle Golja Milevoj  i Ane Paliska. 

Glavni cilj Help me projekta jest osigurati sigurno okruženje u zajednici u kojoj živimo i to educiranjem i obukom mladih o načinima postupanja u neočekivanim situacijama koje se događaju usred prirodnih katastrofa te diseminacijom rezultata projekta osvijestiti i educirati bližu i širu zajednicu. Pored toga, cilj je razvijati jezične i digitalne kompetencije mladih te upoznavati nove kulture i stjecati nova prijateljstva na međunarodnoj razini. 

Mobilnost je započela predstavljanjem država, regija i gradova škola partnera te predstavljanjem i razgledavanjem škole domaćina. Uslijedile su igre upoznavanja, a nakon toga kreativna radionica kojom su sudionici stvarali vlastite radove u ebru tehnici – tradicionalna turska umjetnosti slikanja na vodi.

U tematskom dijelu mobilnosti škole partneri predstavile su svoje prezentacije o zastupljenosti tema prirodnih katastrofa i civilne zaštite u svojim nacionalnim obrazovnim kurikulima te su  predstavile primjere izvođenja nastavnih jedinica na temu postupanja u slučaju požara te o osnovama pružanja prve pomoći. U sklopu rada u skupini učenici su prezentacijama, videouradcima i posterima prezentirali naučeno tijekom mobilnosti i tijekom faza njezine pripreme, a izrađen je i dnevnik mobilnosti u Turskoj. Sudionici mobilnosti posjetili su i regionalni Centar za obuku spašavanja od požara i nacionalne katastrofe koji se nalazi u Izmiru. Nakon stručnog predavanja o postupanjima u slučaju požara, poplava i cunamija uslijedile su praktične vježbe u simulatoru potresa kojima se uče mjere opreza prije, u vrijeme i nakon potresa. Simulator je opremljen suvremenom tehnologijom i dočarava situaciju potresa magnitude 7 stupnjeva po Richteru. 

U sklopu upoznavanja kulturne baštine, sudionici mobilnosti  posjetili su Kuću Djevice Marije u Efezu te u pratnji vodiča razgledali drevni Efez, antički grad s brojnim arheološkim nalazištima koji je uvršten i na UNESCO-ov Popis svjetske kulturne baštine. Posjetili su i  tradicionalno tursko-grčko selo Şirince koje se nalazi osam kilometara od Efeza, a čija povijest seže u helenističko doba. Razgledan je i stari grad Izmir, glavni grad regije škole domaćina, a sudionici su se upoznali i sa svim čarima Kemeralti bazara.

Mobilnost je završena svečanom podjelom certifikata te dogovorima  o idućoj mobilnosti koja će se održati od 15. do 19. svibnja 2023. u Srednjoj školi Mate Blažine Labin kada će se nastaviti suradnja, učenje i prijateljstva u sklopu Erasmus+ projekta Help me. 

Scroll to Top