Donesite ocean u svoju školu izložba je učenika Srednje škole Mate Blažine Labin, a postavljena je kao dio projekta Inicijativa Plavih škola: Čuvari mora koji se provodi u sklopu međupredmetne teme: održivi razvoj – znanje o moru. Izložba je rezultat niza ovogodišnjih projektnih aktivnosti koje povezuje interdisciplinarni pristup, umjetničko izražavanje i znanstveno istraživanje. Cilj izložbe bio je proširiti temu oceanske pismenosti među učenicima i nastavnicima Škole i u široj zajednici te uputiti poziv i drugim školama da se pridruže Mreži europskih Plavih škola i doprinesu zaštiti oceana.
Izložba nosi naziv prema jednom od mota Plavih škola, a inspiracija je bio transparent Gledaj dublje koji su izradili prošlogodišnji maturanti škole (Daria Bistričić, Matija Sinožić i Nataša Mišon) u okviru projekta Grada Labina MOREmo brinuti o MORU u kojem je Škola sudjelovala prošle školske godine. Dio postava, koji je s učenicima tada osmislila roniteljica Ivana Marić (Društvo podvodnih aktivnosti Rabac), poslužio je kao simbolični poticaj u spoju generacija u ideji prijenosa ljubavi prema moru s bivših na sadašnje učenike uz jasan poziv na njegovu zaštitu.
Središnji dio ovogodišnje izložbe čine radovi učenika koji su nastali tijekom nastavnih i terenskih aktivnosti. Učenici su napisali i ilustrirali 45 pisama moru koja će biti upućena na međunarodnu inicijativu Letters to the Sea Somos OceanoS-a. Ta će pisma postati dio zbirke poruka djece i mladih iz cijeloga svijeta koja će biti predstavljena na UN-ovoj Konferenciji o oceanima 2025. godine u Nici. Izložba, također, uključuje prezentacije i plakate proizašle iz aktivnosti: terensko istraživanje Plavo-zeleni dan, istraživanja mikroplastike na plažama (mentorica: Olivera Tadić, Kemija-izborni), analize zakonske regulative o vodama na nastavi Globalnog poslovanja (mentor: Dean Blašković) te proučavanja scenarija porasta razine mora u okviru fakultativnog predmeta Eksperimentalna fizika (mentor: Nedeljko Mandić). Izložbu su postavili učenici IV. o razreda pod mentorstvom profesorice Alide Blašković Koroljević (Likovna umjetnost), a dodatnu multimedijalnu dimenziju izložba je dobila fotografijama podmorja Manuela Markovića i Ivane Marić iz Društva podvodnih aktivnosti Rabac. Postavljanje izložbe u Školi započelo je u povodu Dana planeta Zemlje 2025., a tijekom mjesec dana izložba se razvila u interdisciplinarnu edukativnu aktivnost koja spaja znanost, umjetnost i održivi razvoj.
Koordinatori projekta (Nedeljko Mandić, Karla Golja Milevoj i Ana Paliska) zahvaljuju svim sadašnjim i bivšim učenicima koji su svojim radovima, idejama i angažmanom pridonijeli nastanku izložbe, nastavnicima na stručnoj podršci, školskim majstorima na tehničkoj realizaciji te vanjskim suradnicima na doprinosu kojim su obogatili sadržaj ovoga edukativnog projekta.
Tekst i foto: Nedeljko Mandić, Karla Golja Milevoj i Ana Paliska